iZafe Group: Exekverar enligt plan
Svårt jämförelsekvartal men stark tillväxt inom ARR
Medicinteknikbolaget iZafe Group som erbjuder läkemedelsroboten Dosell levererade en rapport något under förväntningarna. Nettoomsättningen uppgick till 1,3 mkr, vilket var en minskning från 3,4 mkr jämfört med samma kvartal år. Jämförelsekvartalet var särskilt tufft med tanke på dem större hårdvaruleveranserna. Detta kvartal bestod nettoomsättningen till största del av licensintäkter från aktiverade Dosell-enheter. Bolaget står fast vid prognosen att nå 10 mkr i ARR vid utgången av 2025. Vid utgången av kvartalet uppgick ARR till 3 mkr, vilket indikerar en fortsatt tillväxt. Vi uppskattar tillväxttakten i ARR till 15 procent månad för månad.
Ökade licensintäkter förbättrar marginalprofilen
Licensintäkter har högre lönsamhet än hårdvaruförsäljningen. Därmed förbättrades rörelseresultatet till -3,5 mkr från -5,6 mkr vid samma kvartal föregående år.Det är det bästa resultatet bolaget haft sedan Q4 2018. Operativa kostnader minskade till 2,2 mkr, jämfört med 4,3 mkr under Q1 2024. Det operativa kassaflödet var dock svagt och uppgick till -7,0 mkr (-4,1 Q1 2024). Minskningen förklaras av en högre kapitalbindning och betalningar till tidigare intäktsförda och förbetalda hårdvaruleveranser till den nederländska marknaden. Vi tror att kassaflödet kommer förbättras allteftersom licensintäkterna ökar men likviditeten är fortsatt tajt och vi utesluter inte ett ytterligare kapitalbehov.
Operationellt åt rätt håll – motiverat värde upprepas
iZafe har genomfört en bredare lansering i Spanien och genom samarbetspartnern TI-Medi erbjuds Dosell till +1 500 apotek i Spanien. Även på den svenska marknaden tilltar intresset. Under Q1 uppger bolaget att ett tiotal kommuner har startat upp med Dosell. Bolaget uppger att utvecklingen går snabbare än planerat. Inledningsvis rör det sig förvisso om mindre leveranser men utvecklingen går framåt och det är positivt att fler och fler kommuner visar intresse.
Trots att nettoomsättning och resultat kom in under vår prognos tycker vi den underliggande verksamheten rör sig åt rätt håll. Aktiveringsgraden för levererade Dosell-enheter ökar och håller utvecklingen i sig bedömer vi att iZafe kommer leverera på sin ARR-prognos för innevarande år.
Vi justerar våra prognoser efter rapporten för att reflektera den lägre försäljningen men en uppmuntrande kostnadskontroll. Våra omsättningsprognoser för 2025 justeras till 13 mkr, ned från 20 mkr. Vi uppskattar att rörelseresultatet uppgår till -11 mkr för innevarande år.
Vi upprepar vårt motiverade värdeintervall mellan 0,0 – 0,9 kronor per aktie med ett basscenario på 0,28 kronor. Värderingen stöds av en kassaflödesmodell med ett avkastningskrav på 12 procent. Vi förväntar oss att iZafe vänder till positivt kassaflöde under 2026 och når en långsiktig rörelsemarginal på 16 procent.