Aktiespararna

Aktiechefen: Trots press ser sektorn intressant ut - värderingarna låga

Av Jessika Bouveng
15 oktober 20242 min lästid
Karl Hedberg, aktiechef på Carnegie Private Banking.
Indextunga aktierna närmar sig en vändpunkt och börjar återigen se intressanta ut. Det säger Karl Hedberg, aktiechef på Carnegie.

Stockholmsbörsen har den senaste tiden rört sig i sidled. Karl Hedberg konstaterar att detta beror på att den har en tydlig exponering mot bank och verkstad och båda pressas av två tydliga faktorer just nu - bankernas räntenetton pressas av stigande räntor och verkstad av en inbromsande konjunktur.

Aktiechefen tror dock att de svenska bankerna kommer att leverera stabila rapporter.

“Värderingarna är låga i sektorn och bankerna har fortfarande för mycket kapital i balansräkningarna vilket kan skiftas ut till aktieägarna de närmaste åren”, säger Karl Hedberg till den egna sajten.

Karl Hedberg resonerar vidare att den fallande räntan redan ligger i vinstprognoserna och han tror inte att räntesänkningsförväntningarna kommer justeras ner så mycket mer.

“När vi nu gradvis närmar oss en vändpunkt för vinsterna i bankerna, där de inte längre är fallande kvartal från kvartal, börjar bankaktierna också närma sig en punkt där de blir mer intressanta igen”, säger han.

Kommer få se fler IPOs framöver

Karl Hedberg kommenterar också IPO-marknaden, eller kanske snarare avsaknaden av den. När inflationen tog fart för några år sedan och utvecklingen av konjunkturen blev osäker pausades flera av de tilltänkta noteringarna. Nu när inflationen är på väg nedåt igen kommer det dock dröja ytterligare några kvartal innan vi ser några noteringar då förarbetet tar tid, säger aktiechefen.

“Vi kommer börja se de första resultaten av det arbetet innan årsskiftet och jag räknar med att vi kan få se ett par noteringar under årets sista månad för att sen ta ytterligare fart i början på nästa år.”

På frågan om vilka typer av bolag som investerare intresserar sig av säger han att små- och medelstora bolag kan få ett uppsving igen.

“Nu har förutsättningarna förbättrats och i takt med ökade inflöden i fonder ökar också intresset för nya bolag på börsen”

LÄS MER: Aktiechefen: Detta blir viktigt under rapportperioden

LÄS MER: Veckans aktie: Livsmedelsjätten erbjuder mycket - men inte en attraktiv värdering

Marknadsnyheter

Dela med dig