Analytikerna: Botten kan vara nådd - men finns fler orosmoln
När torsdagen summeras kan man konstatera att räntekänsliga aktier, som fastighetsaktier och tillväxtaktier, gick bäst på börsen efter att inflationssiffrorna från USA kommit in lägre än väntat.
"Marknaden drar en lättnadens suck och tänker att Fed kan släppa på gasen tidigare", säger Carl-Henrik Söderberg i Aktiespararnas podcast "Aktiepodden".
Men frågan är då om vi har sett börsbotten nu, eller om vi ska ner ännu en gång?
"Jag tror vi har sett botten. Jag tror inte vi ska spikrakt uppåt, men jag tror inte vi kommer sätta nya bottnar", säger Carl-Henrik Söderberg.
Robert Andersson fyller i:
"Det verkar som flera tävlar i media nu om att säga att det kommer nya bottnar, och det brukar vara ett tecken på att botten är nådd. Det var exakt samma sak under pandemin".
Carl-Henrik Söderberg igen:
"Ja, många röster där ute säger att detta är en björnmarknadsrally och att vi ska ner igen. Och de orosmolnen finns ju fortfarande kvar".
Ett av de största orsomolnen är bolagens vinstestimat, något som skulle kunna få aktier att falla igen.
"Nu har det varit väldigt mycket fokus på räntor och vi har inte brytt oss om vinsttappet som vi väntar på hos bolagen. Vi kan räkna med att om vi får en svagare ekonomi, så kommer det spilla över på bolagens vinster".
Calle och Robert diskuterar även Korta Portföljen, som de sköter och publicerar inlägg varje torsdag på Aktiespararnas hemsida. (https://old.aktiespararna.se/tags/korta-portfoljen)
Analytikerna kan konstatera att de är 5% plus sen september, vilket är bättre än index.