Banken ser köpläge innan rapporten
Handelsbanken skriver idag i en analys att man väljer att höja sin kortsiktiga rekommendation för industriföretaget Gränges till köp. Anledningen bakom den höjda rekommendationen är att banken tror att bolaget kommer att presentera en stark rapport för det andra kvartalet den 14 juli.
Aktien stiger med 4% efter beskedet.
Rapporten blir rekordstark
Banken är så pass optimistiska att man spår en rekordstark rapport:
“Inför Q2-rapporten räknar vi med ett rörelseresultat om 437 miljoner kronor (EBIT). Det är nära 10 procent högre än de senaste konsensussiffrorna. Våra prognoser är även högre för Q3 och vi räknar med att se höjda prognoser i marknaden, vilket bör ge stöd åt aktien. Vi höjer våra vinstprognoser med 4 respektive 2 procent för 2023-24.”
Gränges tillverkar framförallt aluminiumprodukter för värmeväxlare. Hos industriföretaget ser Handelsbanken flera faktorer som gör att de tror på en uppvisad tillväxt i rörelseresultatet om 25% för helåret 2023. Dessa är bland annat prishöjningar, bättre produktmix, lägre energikostnader och amerikanska investeringar i återvinning.
Vad gäller bankens långsiktiga rekommendation för Gränges så kvarstår på Market Perform.