Aktiespararna

Brentoljan fortsätter falla under 60 dollar - nedgången får nytt bränsle av Kinas mottullar

Av Finwire/Redaktionen
9 april 20251 min lästid
Oljepriset faller för femte dagen i rad till sin lägsta nivå sedan februari 2021 efter att Trumps ömsesidiga tullar trädde i kraft. Fallet späddes på vid lunchtid då Kina svarade med att höja sina tullar mot USA till 84% från tidigare 34%.

Efter att Donald Trump infört ytterligare tullar om 50% på Kina är de totala tarifferna uppe i 104%. Höjningen var som ett svar på Pekings tidigare vedergällningstullar om 34%.

"Kinas aggressiva svar minskar chanserna till en snabb affär mellan världens två största ekonomier, vilket ökar rädsla för ekonomisk recession över hela världen", säger Ye Lin som är vice president inom olje- och råvarumarknader på Rystad Energy, till Reuters.

WTI-oljan faller vid 13.30-tiden 6,1% till 55,93 dollar per fat medan brentoljan backar 5,9% till 59,16 dollar.

"Vissa analytiker antyder att Vita huset vill driva ner oljepriset närmare 50 dollar eftersom administrationen tror att den amerikanska olje- och gasindustrin kan överleva en period av störningar, säger Ashley Kelty, analytiker på Panmure Liberum till Reuters.

LÄS MER: Kina slår tillbaka - igen - börsen dyker ytterligare

LÄS MER: Analytikerna: Så gör du nu

Marknadsnyheter

Dela med dig