Cortus Energy går i konkurs
Av Finwire/Redaktionen
19 mars 20251 min lästid
19 mars 2025Av Finwire/Redaktionen1 min lästid
Styrelsen i förgasningstekniksbolaget Cortus Energy har beslutat att ansöka om att försätta bolaget i konkurs. Det framgår av ett pressmeddelande.
Samma beslut gäller även för dotterbolagen Cortus AB, Cortus Engineering AB och Cortus Intressenter AB. En ansökan kommer att lämnas in idag till Solna tingsrätt.
Beslutet är taget efter att man misslyckats refinansiera Cortus-bolagen, samt på grund av avsaknad av likvida medel för fortsatt drift och att kunna genomföra de nödvändiga investeringarna i biokolssatsningen.
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.