Aktiespararna

ECB sänker som väntat räntan

Av Jessika Bouveng
12 december 20241 min lästid
Christine Lagrade, europeiska centralbankens ordförande.
Den europeiska centralbanken ECB sänker som väntat depositräntan med 0,25% till 3,00%.

Depositräntan (inlåningsräntan) är den ränta genom vilken ECB styr den penningpolitiska inriktningen. Sänkningen var väntad av marknaden. ECB sänkte räntan med 0,25 % även på mötet i oktober.

Centralbanken skriver i samband med sänkningen att flera av måtten på den underliggande inflationen visar att prisökningstakten kommer att stabilisera sig omkring 2% på varaktig basis.

”Den inhemska inflationen har minskat men är fortfarande hög, främst på grund av att löner och priser i vissa sektorer justeras efter den senaste inflationsuppgången med en betydande fördröjning”, skriver de.

Fortsatt fokus på inflationsmålet

Banken förutspår att den totala inflationen hamnar på i genomsnitt 2,4% 2024, 2,1% 2025, 1,9% 2026 och 2,1% 2027. För inflationen exklusive energi och livsmedel räknar ECB med ett genomsnitt på 2,9% 2024, 2,3% 2025 och 1,9% både 2026 och 2027.

ECB skriver vidare att de fortsätter att fokusera på att säkerställa att inflationen återgår till målet på 2% och kommer att ändra sin policy baserat på inkommande data, utan att binda sig till en fast räntebana.

Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.

Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.

Marknadsnyheter

Dela med dig