ECB-topp: Kan bli större sänkning vid kommande möte
ECB väntas sänka räntan vid nästa veckas möte samt diskutera möjligheterna för en större sänkning. Det sade rådsledamoten Martins Kazaks under en tv-intervju, rapporterar Bloomberg News.
"Men en sak som man måste komma ihåg är att osäkerheten fortfarande är mycket hög. Vi befinner oss fortfarande i en situation där det fortfarande finns många geopolitiska risker. Vi vet inte hur USA kommer att genomföra tullhöjningar. Vi vet inte, och därför måste vi fortfarande vara försiktiga", sade Kazaks under intervjun.
Marknaden prisar in att det sker en sänkning om 25 punkter nästa vecka, vilket även flera rådsledamöter signalerat för.
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.