Förvaltaren: Två sektorer att satsa på 2025
Tobias Tallberg, portföljförvaltare på banken, tror att marknadens blickar kommer att skifta mot finanspolitiken efter flera år av penningpolitiskt fokus.
Under 2025 tror han att den globala ekonomin kan växa med mer än 3%.
”Det ger bra förutsättningar för fortsatt stark börsutveckling. Även om vi ser goda möjligheter till en bra avkastning inom räntesidan, är potentialen på aktiesidan större”, säger han.
Sett till den svenska aktiemarknaden specifikt tror han att marknaden underskattar potentialen i den svenska ekonomin och företagens vinstprognoser kommer att skruvas upp framöver.
”Ekonomin är räntekänslig och när räntorna sjunker, samtidigt som inflationen ligger på låga nivåer, så talar köpkraft för svenska konsumenter”, säger han och fortsätter:
”Men för att den svenska börsen ska nå sin fulla utvecklingspotential måste även internationella investerare få upp ögonen för Sverige”, säger han och tillägger att för att detta ska bli verklighet måste den europeiska marknaden utvecklas väl, en marknad som för tillfället präglas mycket av politisk instabilitet i Tyskland och Frankrike.
Sektorerna att satsa på
På den svenska börsen ser han störst potential inom sektorer som gynnas mest av lägre räntor och han lyfter fram småbolag och fastighetsbolag som två exempel. För småbolagens del ser värderingen relativt stora bolag attraktiv ut.
”Fastighetsbolagen är i sin tur de som tjänar mest på lägre finansieringskostnader. Bättre kassaflöden framöver talar för substansrabatten”, säger han och tillägger att de förväntar sig ett bra år för fastighetsaktier. Dock förutsätts en allmän god riskvilja.