Han föreslås efterträda Ola Rollén som ordförande i Hexagon
Björn Rosengren var fram till i somras vd för industribolaget ABB. Han hade dessförinnan samma roll i Sandvik. Förslaget innebär att Björn Rosengren utses med avsikten att övergå till ordföranderollen när Ola Rollén vid årsstämman 2026 lämnar styrelsen efter 26 år.
"Jag har ägnat större delen av mitt yrkesverksamma liv till att driva och utveckla Hexagon. Det har varit en stor ynnest att få leda Hexagon och det har gett mig fina minnen och goda vänner. Jag känner dock att tiden är mogen att jag fokuserar mer tid på andra projekt i livet varför det är dags att lämna över till en ny ledning och styrelse. Jag önskar Björn all framgång i hans nya utmaning att ta Hexagon in i nästa fas", säger Ola Rollén, styrelseordförande för Hexagon.
Valberedningen meddelar även att styrelseledamoten Brett Watson avböjer omval till årsstämman 2025.
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.