Här är Affärsvärldens nya köptips
Köp Oslonoterade återvinningsbolaget Tomra och rusdrycksföretaget Arcus på samma börs, samt det på Stockholmsbörsen noterade konsult- och utbildningsbolaget BTS, men sälj klädbolaget Kappahl.
Det råder Affärsvärlden till i veckans nummer.
Motiveringar:
* Tomra kan se tillbaka på ett starkt fjolår och i år ser det ut som att framgångarna kan hålla i sig.
* Arcus är efter ett sömnigt första börsår oupptäckt av de flesta, men dess defensiva vin- och spritkassaflöden har tiden på sin sida.
* BTS är "ett stabilt tillväxtbolag med relativt modest värdering". Dess ökade förvärvsfokus bör enligt Affärsvärlden ge stöd åt en fortsatt hög vinsttillväxt under de kommande åren.
* Kappahl har inlett sitt räkenskapsår klart svagare än det starka föregående, och "tyvärr är det en trend som riskerar att bestå".