Aktiespararna

Holmens vinst högre än väntat

Av Finwire
25 oktober 20231 min lästid
Holmens vd Henrik Sjölund .Foto: Ulla-Carin Ekblom, Holmen
Skogsindustribolaget Holmen redovisar en omsättning i linje med förväntat under tredje kvartalet. Rörelseresultatet var bättre än väntat.

Omsättningen sjönk 6,3% till 5 418 miljoner kronor (5 784). Utfallet kan jämföras med Bloomberg analytikerkonsensus som låg på 5 450.

Efterfrågan på timmer var fortsatt hög under perioden, men kom att mattas av något för massaved i samband med ökande produktionsbegränsningar i industrin. Priserna fortsatte samtidigt att stiga då råvaran är en bristvara i Norden, uppger vd Henrik Sjölund i rapporten.

När det kommer till konsumentförpackningar och papper var efterfrågan svag inom båda områden. Inom konsumentförpackningar beror detta på återhållsamma konsumenter och en fortsatt lageravveckling.

Holmens rörelseresultat högre än väntat

Rörelseresultatet blev 1 166 miljoner kronor (1 921), väntat rörelseresultat var 996. Rörelsemarginalen var 21,5% (33,2).

Justerat rörelseresultat uppgick till 1 166 miljoner kronor (1 921), med en justerad rörelsemarginal på 21,5% (33,2).

Resultatet efter skatt blev 898 miljoner kronor (1 482), analytikerkonsensus 778.

Resultat per aktie hamnade på 5,6 kronor (9,1).

Holmen kommer under fjärde kvartalet att genomföra sitt årliga underhållsstopp vid Iggesunds Bruk, vilket har en förväntad negativ resultatpåverkan på 200 miljoner kronor.

Dela med dig