Aktiespararna

Kopparbergs brexitplan: ”Kan inte sitta i knäet”

Av David Flatbacke-Karlsson
24 juli 20192 min lästid

Ett aktiekurspressat Kopparbergs bryggeri hetsar inte upp sig av att Boris Johnson blir ny premiärminister i Storbritannien.
Bolaget har dock tagit höjd för att skydda sin stora försäljning i unionen.
– Jag kan inte sitta i knäet på någon politiker, säger vd Peter Bronsman till Dagens Industri.

På tisdagen stod det klart att omtalade Boris Johnson, som lovat att genomföra det turbulenta brittiska utträdet ur EU senast den 31 oktober med eller utan avtal, besegrat Jeremy Hunt i kampen om att bli ny premiärminister i Storbritannien efter avgående Theresa May.

Småspararfavoriten Kopparbergs bryggeri är ett av bolagen på Stockholmsbörsen med störst exponering mot Storbritannien – hela 60 procent av omsättningen hämtas från ögruppen.

Men ytterligare en sväng med oförutsägbara följer skrämmer inte vd Peter Bronsman i onödan.

– Oavsett vem som blir premiärminister kan jag inte sitta i knät på någon politiker, för de kan ändra sig från ena dagen till den andra, säger han till Dagens Industri.

Rustar upp

Peter Bronsman framhåller dock att han givetvis inte önskar sig en avtalslös brexit och att bolaget har förberett sig för olika scenarier. Han kallar själva utträdesprocessen för en liten form av fars.

– Det har varit så många olika utspel från dag till dag, det går knappt att hålla ordning på allt.

Ett sätt att skydda sig från ett riktigt stökigt utträde har varit att starta upp egen produktion i Storbritannien. Arbetet inleddes redan för tre år sedan och ska hjälpa bryggerikoncernen från Bergslagens skogar att växa vidare på huvudmarknaden oavsett hur den politiska spelplanen förändras.

– Har vi väl kommit in och säljer de volymerna som vi gör på den brittiska marknaden vill vi skydda slutkonsumenterna hela tiden, säger Peter Bronsman.

Svag utveckling för aktien

Kopparbergs bryggeri, som tidigare gjort sig känt för sin raketresa både operationellt och kursmässigt, har haft det tufft på börsen sedan beskedet om britternas önskade brexit blev offentligt på midsommaraftonsmorgonen 2016. NGM-noterade aktien är ned över 43 procent senaste tre åren.


Dela med dig