Minskat substansvärde för Kinnevik i Q3
Marknaden ser inte positivt på rapporten och aktien är ned nära 6% klockan 09:40.
Per utgången av september var substansvärdet 180,32 kronor per aktie, att jämföra med 191,93 kronor vid utgången av juni och 207,05 kronor vid utgången av september i fjol.
Nettoförlusten ökade under kvartalet till -3 276 miljoner kronor från -3 164 miljoner motsvarande period i fjol. Resultat per aktie hamnade på -11,63 kronor (-11,30).
Utmanande marknadsklimat
”Marknadsklimatet för oss och våra bolag är fortsatt mycket utmanande och vi är inte nöjda med hur vårt substansvärde och aktiekurs har utvecklats. Vi stöttar våra bolag i att navigera de tuffa förhållandena genom att arbeta nära våra grundare och medinvesterare för att öka effektiviteten i varje verksamhet och för att hitta rätt balans mellan tillväxt och lönsamhet. Många svåra beslut måste fattas med avsikt att skapa en mer motståndskraftig portfölj positionerad för långsiktigt värdeskapande”, säger vd Georgi Ganev i en kommentar.
Bolaget har en nettokassa på 7,6 miljarder kronor, jämfört med 8,8 miljarder vid utgången av juni.
"Instabee pressas av kraftigt fallande volymer i e-handeln och att kunderna i allt högre utsträckning väljer billigare leveransalternativ, vilket resulterade i en stor nedskrivning i kvartalet", skriver bolaget. Förändring i verkligt värde uppgår till -701 miljoner kronor enligt rapporten.
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.