Oväntat hög inflation i februari
SCB:s preliminära inflationssiffror visar att inflationen mätt som KPIF uppgick till 2,9% i februari månad. Väntat var en uppgång på 2,7 % och i januari låg motsvarande siffra på 2,2%. I månadstakt steg inflationen 0,9 % mot väntade 0,7 %.
"Preliminära siffror visar på en fortsatt ökning av inflationstakten i februari", säger Frida Stark, prisstatistiker på SCB, i et pressmeddelande.
För KPIF-XE, alltså KPIF exklusive energi, var den preliminära inflationstakten i februari 3,0%, vilket kan jämföras med 2,7% i januari och förväntningarna om 2,7%.
Den preliminära inflationstakten enligt KPI för februari 2025 kom in på 1,3%, en uppgång från 0,9% i januari. Väntat var 1,1%.
Den ordinarie publiceringen för februari sker den 13:e mars.
Reaktioner på beskedet
SEB:s seniorekonom Robert Bergqvist är inte sen att kommentera utfallet.
"Bakslag! Riksbankens sista sänkning utmanas av svenska data & omvärlden. Dagens "Snabb-KPI" visar: underliggande inflation (KPI-XE) är 3.0% i feb (förv 2.7%). Trots skäl att sänka igen till 2.00% (tillväxtskäl) växer nu komplexiteten kring inflationsbilden. Pausläge gäller", skriver han på X.
Swedbank skriver i sin snabbkommentar att den höga kärninflationen troligen har att göra med stigande livsmedelspriser.
"Allt pekar på att inflationen kommer att bli betydligt högre än väntat i år och att Riksbankens prognos behöver en stor revidering. Därmed är utsikterna för en räntesänkning inom den närmaste tiden små", skriver de.
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.