Aktiespararna

Rolander: "Delarna är mer värda än helheten"

Av Redaktionen
26 augusti 20203 min lästid
Dag Rolander besvarar frågor från våra medlemmar.

Lena: Vad tror du om börsen kommande månader?

Hej Lena! Det är knepigt läge men jag tror att trenden eller tendenserna från i somras består och att vi alltså tickar på uppåt.

Clas-Göran: Är det dags att sälja Nibe nu?

Det har visat sig aldrig vara dags för det. Ett av börsens mest välskötta bolag. Vi gjorde det i Basportföljen i våras men där är ju antalet begränsat till 10 stycken aktier. Värderingen är förvisso hög men att behålla, eventuellt minska lite, är nog melodin.

Olle: Är det lönt att köpa investmentbolag till en substanspremie?

Det är svårt att motivera en premie över 10 procent tycker jag. Detta eftersom bolagens portföljinnehav är kända och man kan sätta ihop samma portfölj själv genom att direktköpa innehaven. Däremot är onoterade aktier inte något man kan komma in i. Sen är ju också värderingarna av onoterade innehav inte helt lätt att bedöma. Det kan handla om anskaffningsvärden och de riktiga, eller marknadsvärdena, kan vara långt högre. Det betyder i så fall att investmentbolagets rapporterade substansvärde är för lågt.

Ylva: Vilken är din favorit bland de svenska verkstadsbolagen i höst?

Det är Sandvik som ju är på väg att delas upp och med det följer Atlas Copco i spåren. Delarna är mer värda än helheten som nu handlas.

Maria: Fastighetsaktierna känns väldigt tröga. Kommer dessa lyfta igen?

Bostäder och samhällsfastigheter är ju ganska pigga. Jag tror att vi snart är på väg tillbaka till kontoren igen och att kontorsfastigheter i första hand i Stockholm, till exempel Fabege, får ett lyft senare i år.

Josef: Vem vinner USA-valet? Och varför?

Trump vinner. Detta för att han är mycket poppis bland sina kärnväljare och dessa har högt valdeltagande.

Jessica: Vilken sektor är din favoritsektor just nu?

Teknikbolag inom såväl IT som medicin tror jag mest på.

Caroline: Teknikbolagen känns heta. Finns mer uppsida där?

Det ser ut som att man kan rida på trenden ett tag till trots att värderingarna ibland, exempelvis Tesla, är uppseendeväckande höga.

Fredrik: Hur blir det med utdelningarna Dag? Kommer dessa i höst?

Nej, det är inte många bolag som lämnar utdelning i höst. Dels därför att staten i så fall kräver återbetalning av bidrag. Dels för att det ju är enklare att göra en extrautdelning till våren.

Sven:Vilken Göteborgsaktie är mest köpvärd för tillfället?

Volvo är ju min favorit sedan länge. Skulle gärna se Volvo PV på börsen också. Bäst har dock Latour gått.

Krister: Kommer börsen att krascha igen?

Låt oss hoppas det Krister så att vi får många nya och tydliga köplägen.

Dela med dig