Aktiespararna

SEB höjer två aktier till köp - attraktiv i osäker tid

Av Finwire/Redaktionen
14 april 20252 min lästid
SEB tycker att storbanken Handelsbanken är ett attraktivt val när omvärlden är osäker. Analytikerna höjer rådet till köp (behåll) med riktkursen på 127 kronor. SEB höjer även Indutrade till köp

Gällande Handelsbanken lockas SEB av en mindre riskfylld exponering.

"Vi har länge pekat på ett lönsamhetsproblem i Handelsbanken. En viktig anledning till detta är att nästan all utlåning sker mot säkerhet, vilket innebär lägre marginaler men mindre risk. I denna osäkra globala miljö tycker vi att denna mindre riskfyllda exponering är mycket attraktiv", skriver SEB i en analys.

SEB lägger till att Handelsbanken överträffar kreditkvaliteten samt att den brittiska verksamheten nu vänt.

"Förutom generella makrorisker är den främsta risken vi ser att banken tappar marknadsandelar i Sverige och att den brittiska verksamheten får en större negativ påverkan än väntat från fallande räntor."

Strak förvärvsstrategi i Indutrade

SEB höjer sin rekommendation för teknikhandelsbolaget Indutrade till köp, från behåll, och sänker samtidigt riktkursen till 285 kronor, från 325. Banken ser goda möjligheter till ökad förvärvsaktivitet från och med 2025, vilket väntas minska bolagets värderingsrabatt gentemot jämförbara bolag.

SEB lyfter även fram att portföljen utvecklats mot en mer gynnsam sammansättning, vilket ger stöd för både högre organisk tillväxt och förbättrade marginaler. Trots vissa risker kopplade till utlandsexpansion och geopolitiska faktorer bedöms Indutrades förvärvsstrategi fortsatt vara ett starkt värdedrivande inslag.

Riktkursen motsvarar en värdering med 10 procents rabatt mot jämförbara bolag baserat på EV/ebita för 2025.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.

Dela med dig