Aktiespararna

Skogsbolaget på minus efter rapport - köp säger Kepler

Av Jessika Bouveng
12 februari 20252 min lästid
Flera bolag på den svenska börsen har nu kommit med sina rapporter för denna säsong. Swedbanks kapitalförvaltare lyfter en rad aktier han tycker investerare kan hålla ett extra öga på.

2025 har hittills noterat ett starkare europeiskt index än amerikanska. Gabriel Kisberg Enelund, kapitalförvaltare på Swedbank, konstaterar att detta är inget vi såg mycket av under 2024. Det som fortsatt är sig likt är dock marknadens fokus på vad USAs president Donald Trump kommer med för utspel och hur de utlovade tullarna kommer att förverkligas.

“I dagsläget råder det såklart en osäkerhet i vad vi landar kring tullarna men oavsett är det sällan bra när länder och regioner inleder handelskrig med varandra”, säger han till börssajten Aktiellt.

Kapitalförvaltaren lyfter sedan en rad aktier han finner extra intressanta just nu. Under tisdagen rapporterade skogsbolaget Stora Enso. Bolagets justerade ebit var i linje med konsensus samtidigt som bolaget ser dämpade utsikter i efterfrågan på kort sikt. Aktien handlades ned på rapporten och Kisberg Enelund frågar sig om det inte är läge att plocka upp aktien.

“Kepler Cheuvreuxs analytiker har en köprekommendation med riktkurs 13 EUR”, säger han.

Potentiellt mer uppsida i Asmodee

En annan aktie som han finner intressant är Embracers avknoppade brädspelsbolag Asmodee. Asmodee kom under onsdagen med den första rapporten som ett noterat bolag och de ökade både omsättning och justerat rörelseresultat.

“En viktig anledning till avknoppningen är att ge Asmodee möjlighet att fortsätta förvärva, något som stoppades i Embracer på grund av det svaga kassaflödet i koncernen. Nu kan dessa processer startas om och bolaget tittar redan på en del potentiella förvärv. Kan uppköpspotentialen besannas framöver ser Kepler Cheuvreuxs analyikter en fin uppsida i aktien” säger han.

När de flesta bolagen nu rapporterat för det fjärde kvartalet kan kapitalförvaltaren konstatera att säsongen överlag har varit stabil med flera bolag som överraskat positivt, framförallt när det kommer till försäljning.

LÄS MER: Analytikern: Marknaden prisar in elände - men detta talar för aktien på sikt

LÄS MER: Kepler pekar ut favoriten bland telekombolagen

Dela med dig