Smarta tips från coachen
Av Redaktionen
18 mars 20191 min lästid
18 mars 2019Av Redaktionen1 min lästid
I veckans avsnitt av Aktiepodden gästar Nordnets investeringscoach, Alexander Gustafsson, podden.
Han delar bland annat med sig av sina tankar kring sparande i allmänhet, psykologi på börsen och aktier med hög direktavkastning
Hållpunkter i programmet:
- Utdelningsaktier i Norden – Utdelningssäsongen är i antågande, vilka aktier har en hög direktavkastning just nu? Är utdelningarna hållbara?
- Mentala fällor på börsen – Ser vi något iögonfallande beteendemönster hos småsparare generellt under de senaste månaderna?
- Nordnets aktielånarprogram – En revolutionerande revolution. Vad skapar det för möjligheter för privata investerare?
- Vilka är de vanligaste frågorna som Alexander får från Nordnets kunder?
- ETF:er – Sedan 1 januari 2017 är det inte längre möjligt att handla amerikanska etf:er från svenska handelsplattformar. Finns det någon möjlighet att det kan bli ändring på detta? Vad finns det för alternativa etf:er?
ANNONS: Podden sponsras också av Svensk Provtagning
- Få bättre koll på hur du mår med ett blodprov - få provsvar med läkares kommentar
- Beställ en valfri hälsokontroll och följ din hälsodata i din digitala journal i mobilen eller datorn, med säker inloggning.
- Just nu erbjuder Aktiespararna dig som lyssnare 15 procent rabatt när du använder rabattkoden "aktiespararna"
- Beställ på svenskprovtagning.se
Lyssna på avsnittet här.
Aktiepodden