Spararna flydde aktiefonder under börsoron
I mars uppvisade fonder ett sammanlagt nettoutflöde på 11,1 miljarder kronor. Det skriver Fondbolagens förening. Inom premiepensionssystemet gjordes under månaden ett nettouttag i form av pensionsutbetalningar på omkring 4 miljarder kronor. Om detta flöde exkluderas uppgick nettouttaget från fonder till 7,1 miljarder kronor.
Både korta och långa räntefonder noterade nettoinsättningar under månaden, på 8,7 respektive 3,6 miljarder.
Aktiefonder noterade samtidigt stora nettouttag. Marknadsoron var stor under mars och värdet på Stockholmsbörsen sjönk med nära 8% under månaden, inklusive utdelningar. Aktiefonder noterade ett nettoutflöde på sammanlagt 19,3 miljarder kronor.
”Trendbrottet vi såg förra månaden förstärktes; fondspararna köper Sverigefonder och Europafonder och säljer Nordamerikafonder, branschfonder och globalfonder. Det råder stor osäkerhet på börsen just nu, men kom ihåg att ett fondsparande ofta är långsiktigt så det tråkiga, men nu så aktuella, rådet är att sitta still i båten och sprida riskerna genom att investera på olika geografiska marknader och i olika branscher. Det är också bra att sprida risken genom att fortsätta spara regelbundet, t.ex. månadsspara. När börsen går ner blir fondandelarna billigare", säger Rebecca Jansson, fondekonom på Fondbolagens förening.
Hittills i år uppgår det totala nysparandet i fonder till 28,5 miljarder kronor. Av dessa har 22,1 miljarder har gått till långa räntefonder. Vad gäller aktiefonder uppgår nettoinsättningarna hittills under året till 5,7 miljarder och Sverigefonder har nettoinsättningar på hela 30,4 miljarder.
Den samlade fondförmögenheten i Sverige minskade under månaden med 683 miljarder kronor och uppgick vid utgången av mars till 7 806 miljarder.
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.