Aktiespararna

Spotifys vd fortsätter sälja aktier

Av Finwire/Redaktionen
6 februari 20251 min lästid
Spotifys vd Daniel Ek säljer aktier för ytterligare 38 miljoner dollar

Musikströmningstjänsten Spotifys vd och medgrundare Daniel Ek sålde den 5 februari aktier i bolaget för ytterligare 37,7 miljoner dollar. Det rapporterar Music Business Worldwide med hänvisning till rapportering till amerikanska finansinspektionen SEC.

Daniel Ek har som tidigare rapporterats sålt aktier för mer än 2 miljarder dollar mellan november 2024 och februari 2025.

Spotifys aktie har rusat med 180 procent på ett år och handlas nu till en rekordhög nivå, efter flera starka rapporter.

Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.

Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.

Marknadsnyheter

Dela med dig