Strategen ser fortsatt skakig börs - dags att minska på aktier

Av Jessika Bouveng
15 april 20252 min lästid
Helena Haraldsson, makro- och omvärldsstrateg på Carnegie Private Banking.
Riskerna är höga på börsen för tillfället enligt bankens strateg. Snarare än en stadig börsuppgång tror hon på mer volatilitet och sämre global ekonomi.

Börsveckan inleddes på en mer positiv not än om man jämför med den föregående. Trumps tullar skapade ordentligt med turbulens på världens börser och när han till slut annonserade en paus på 90 dagar kunde marknaderna andas ut.

Helena Haraldsson, makro- och omvärldsstrateg på Carnegie Private Banking, ser dock att det kommer att vara fortsatt skakigt framöver. Hon bedömer att världen går mot högre inflation och ser en tydlig inbromsning för den amerikanska ekonomin som sedan leder till en global lågkonjunktur.

“Hur djup recessionen blir och om vi får vinstfall beror till stor del på var tullarna i slutändan landar samt eventuella stimulanser. Mot bakgrund av detta scenario bedömer vi att sannolikheten för fortsatt svag och volatil börs är större än sannolikheten för en tydlig börsuppgång”, säger hon till bankens egna sajt.

Minska på aktierna är rådet

Banken drog i februari ned sin aktievikt till neutral och med anledning av börsfallet är de nu underviktade i aktier.

“Hela vår aktieundervikt avser sedan i fredags globala aktier, där USA utgör omkring 65-70 procent. Inom svenska aktier är vi fortsatt neutralt allokerade. Likviden som frigjorts har vi placerat i trygga räntebärande investeringar”, säger Haraldsson.

Varför banken väljer att undervikta i framförallt USA beror bland annat på tullkriget, den höga börsvärderingen i landet, svag dollar och det dalande förtroendet för USAs ekonomi och politik.

“Slutligen lär räntestöd från amerikanska centralbanken Federal Reserve komma först när arbetslösheten stiger och likviditetsstöd först om obligationsmarknaden blir oroligare”

LÄS MER: Nordea tror att rapporterna kan överraska positivt

LÄS MER: Strategen: Positiva nyheter i tullmörkret

Media och analyshus

Dela med dig