Strateger: Guldlocksnarrativet kan stödja aktier ytterligare
Globala aktier är upp cirka 15% från i somras efter att oron för recession minskat och ny data indikerat en återgång till “goldilocks”-miljö.
”Så länge som data inte är alltför het eller kall kan guldlocks-narrativet fortsätta att stödja aktier högre, enligt vår uppfattning”, sade bankens strateger under ledning av Emmanuel Cau i en kommentar.
I analysen noteras vidare att tioåriga amerikanska statsräntan har sjunkit till nivåer före valet, dollarn har dragit sig tillbaka från senaste toppar och inflationsförväntningarna har dämpats. Detta talar “för ett bra upplägg för aktier”, enligt Barclays.
Vill du vara först med köp- och säljråd, aktieanalyser och nyheter – följ oss på Messenger för utskick i realtid.
Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.