Aktiespararna

Trots ökad oro - Swedbank fortsätter betta på börsen

Av Jessika Bouveng
14 januari 20252 min lästid
Mattias Isaksson, chefsstrateg på Swedbank.
Swedbank är fortsatt optimistiska till börsen och väljer att behålla sin övervikt i aktiemarknaden. Det framgår av bankens senaste investeringsstrategi.

Trots att marknaden det senaste blivit mer orolig anser Swedbank att grunden för konjunkturell optimism och en breddning av uppgången på aktiemarknaden är intakt och banken väljer att behålla sin övervikt i aktier.

“Vi såg även argument för att den underliggande optimismen borde kunna hålla i sig och vi ser inte att detta har förändrats, även om vi på slutet sett en viss oro och vinsthemtagningar. Vi behåller därför vår tydliga övervikt i aktier som fortsatt är finansierat av en undervikt i räntor”, säger Mattias Isakson, chefsstrateg på Swedbank, till börssajten Aktiellt.

För tidigt att dra i handbromsen

Bland orosmolnen finns de kraftigt stigande långa räntorna som drivits på av bland annat en starkare amerikansk arbetsmarknad och att inflationen bitit sig fast. I nästa vecka tar även Donald Trump över presidentskapet vilket skapar en del osäkerhet på marknaden.

Swedbank anser dock att det är för tidigt att sia kring hur hans presidentskap kommer att påverka ränteläget och ekonomin i stort.

“Oavsett kan vi konstatera att marknaden är märkbart orolig och detta kan sannolikt komma att hålla i sig. Samtidigt har dollarn stärkts markant och det blir intressant att se om den trenden möjligen kan brytas i samband med tillträdet, i likhet med hur det blev förra gången Trump tog över”, säger Isaksson.

Sett till de olika regionerna ser Swedbank positivt på den amerikanska aktiemarknaden som de tror behåller ledarpositionen ett tag till. Europa kan senare bli intressant när ekonomin återhämtar sig.

LÄS MER: Danske: Här ser vi stor potential kommande året

LÄS MER: Experterna: Därför blir 2025 ett bra börsår

Marknadsanalyser

Dela med dig