Aktiespararna

Undersökning: Lägre sparande bland kvinnor

Av Jessika Bouveng
6 mars 20251 min lästid
Färre kvinnor än män har ett sparande som är tillräckligt stort för att göra en förändring i den egna livssituationen. Det visar en ny undersökning som Nordnet har gjort.

Yougov har på uppdrag av Nordnet undersökt likheter och skillnader i män och kvinnors sparande. Enligt undersökningen har män i större utsträckning ett sparande som är tillräckligt stort för att förändra den egna livssituationen, som till exempel att kunna bryta upp en relation eller byta jobb.

Lägre riskvilja

36% av kvinnorna som deltog i undersökningen och 45% av männen som deltog svarade ja på frågan om de har ett eget sparande över huvud taget.

“Det är oförändrade siffror jämfört med föregående år. Mer än hälften, 55 procent, av kvinnorna svarar nej på frågan om de har ett eget sparande som är tillräckligt stort för att förändra den egna livssituationen. Motsvarande siffra för män är 50 procent”, säger Nordnets sparekonom Frida Bratt.

Vidare visar undersökningen att riskviljan hos både män och kvinnor har minskat. Det är allt fler som prioriterar trygghet i sitt sparande. Ökningen är dock större bland kvinnor.

LÄS MER: Kvinnor återigen mer framgångsrika på börsen

Marknadsanalyser

Dela med dig