Varningen: Därför är storbankernas utdelningar hotade
De skandaler rörande penningtvätt som den senaste tiden har avtäckts i de nordiska bankerna hotar sektorns standard som stabila högutdelande börsbolag.
Det skriver Deutsche Banks bankanalytiker Kazim Andac i en branschuppdatering.
"De ofrånkomliga oklarheter som orsakats av penningtvättsanklagelser överskuggar de i övrigt starka fundamentala utsikterna för sektorn", skriver han.
Både Swedbank och Nordea har komprometterats i de senaste veckornas rapportering om penningtvätt där bankernas konton har använts för att föra ut miljardvis i summor från rysk korruption via Baltikum.
"Det är i princip omöjligt att förutse och bedöma eventuella framtida böter så tror vi att Swedbank och Nordeas utdelningspolicyer utmanas av bankernas relativt låga kapitalbuffert jämfört med branschkollegor", skriver Deutsche-analytikern.
SEB är den enda banken som har potential att överraska positivt vad gäller utdelningar framgent, enligt analytikern.
(https://old.aktiespararna.se/forfattare/Nyhetsbyr%C3%A5n%20Direkt)