Aktiespararna

Vice riksbankschef tror att inflationen sjunker tillbaka

Av Finwire/Redaktionen
1 april 20251 min lästid
Inflationen kommer att vara något förhöjd under resten av året, men det finns goda skäl att tro att detta inte kommer att vara bestående. Det beskedet gav vice riksbankschefen Per Jansson under ett tal hos Nordea i London, skriver Riksbanken på sin hemsida.

Ett av skälen till varför inflationen väntas sjunka tillbaka är på grund av att det “ovanligt stora bidraget” från den så kallade korgeffekten väntas falla ur nästa år.

“Därtill har världsmarknadspriserna på flera råvaror fallit tillbaka och kronan stärkts, vilket bör leda till att livsmedelspriserna inte ökar lika snabbt framöver”, säger Jansson.

Han kommenterade även snacket om potentiella räntehöjningar i närtid, och anser att sådana förväntningar inte bör skapas när den svenska konjunkturen fortfarande är i behov av stöd.

“Det är bara om förtroendet för inflationsmålet börjar hotas som jag tycker att sådana förväntningar är motiverade”, sade han.

Signa upp dig på vårt nyhetsbrev för att varje dag få de senaste aktietipsen, affärerna i våra aktieportföljer och nyheterna sammanfattade.

Marknadsnyheter

Dela med dig