Aktiespararna

Uppdragsanalys
Detta är en betald analys från Analysguiden på uppdrag av Elon

Elon: Fortsatt tungt – förlust väntas nu för 2023

Av Analysguiden
5 september 20233 min lästid
Marknaden för elektronikhandel går trögt, vilket tynger kvartalet för Elon. 2023 ser ut att bli ett förlustår och Analysguiden justerar ned prognoserna. Motiverat värde sätts vid 25 kronor.

Fortsatt trög marknad under andra kvartalet
Att döma av Elon AB:s andra kvartalsrapport så har luften helt gått ur elektronikhandeln. För Elons del så har kvartalet kännetecknats av hög kampanjnivå med fortsatt ofördelaktig valutautveckling och fasta pris-avtal som pressat bruttoresultatet. Under andra kvartalet rapporterade bolaget ett omsättningstapp på 13 procent i organisk tillväxt samt ett bruttomarginaltapp på 7 procentenheter, jämfört med motsvarande period i fjol. I linje med första kvartalet (-38 miljoner kronor) redovisades en nettoförlust på drygt 30 miljoner kronor under årets andra kvartal.

Även om vi räknar med en viss återhämtning i marknaden för hemelektronik under andra halvåret så ser vi nu inga möjligheter längre för Elon att visa någon vinst 2023. Den ackumulerade nettoförlusten under årets första halvår ligger strax under 70 miljoner kronor. Vilka effekter på omsättningen ett eventuellt samgående med den svenska delen av Euronicskedjan återstår att se och vi inväntar mer information när och om ett samgående beslutas.

Ytterligare nedjusteringar i estimaten
Våra intäktsestimat för 2023p-2025p lämnar vi oförändrade till dess att vi ser att sammanslagningen med Euronics-kedjan i Sverige blir realiserad, något som är villkorat av ett godkännande av bolagsstämman i Euronics Holding AB den 15 september samt mer information om vad de cirka 100 butikerna som tillförs omsätter. Vi räknar nu med en nettoförlust på 75 miljoner kronor för 2023p – från en tidigare beräknad vinst på 25 miljoner kronor, för 2024p sänker vi nettoresultatet med drygt 55 procent och 2025p med 20 procent.

2023 ett förlorat år för elektronikhandeln
Första halvåret 2023 har i större utsträckning drabbat det kapital-intensiva produktsortimentet och därmed elektronikhandeln – 2023 ser ut att bli ett förlorat år. De nordiska konsumenterna utgifter har i största allmänhet ökat mer än inkomsterna och påverkat konsumtionsmönstret i en större utsträckning än vad vi sett under de senaste 20-25 åren. Konsumentmarknaden för 2024 ter sig alltmer osäker och det blir därmed svårare att prognosticera enskilda detaljhandelsföretags utveckling det närmaste året eller två.

Med det svaga utfallet för Elon under första halvåret ser vi ingenting som pekar på annat än förlust under 2023 och justerar därmed ner våra förväntningar ytterligare för innevarande år såväl som de kommande två åren. I genomsnitt sänker vi våra nettovinstestimat för de kommande två åren med 38 procent, varvid vår riktkurs justeras ner lika mycket och på ett års sikt blir 25 kronor (40), vilket motsvarar ev/ebitda på 22,5 och negativt p/e-tal på vår prognos för 2023p, ev/ebitda på 4,5 respektive p/e 20,5 för 2024p samt ev/ebitda på 3,5 respektive p/e 9 för 2025p.

Dela med dig

Om aktien (ELON)

TickerELON
Antal aktier14 860 343
P/s-tal0,08
P/e-tal−22,59
Omsättning/aktie328,91
Vinst/aktie−1,12
BörslistaSmall Cap
SektorConsumer Goods & Services
P/eget kapital0,68
Eget kapital/aktie37,39
Utdelning/aktie1,25
Direktavkastning4,94

Nyheter och analyser relaterade till Elon

Uppdragsanalys

2024-11-15: Vårt motiverade värde på 35 kronor per aktie kvarstår.

Uppdragsanalys

2024-09-04: Positiva signaler inför hösten 2024 och helår 2025.

Uppdragsanalys

2024-05-13: Bättre förutsättningar under 2024. Vi bibehåller vår optimistiska syn.