Experterna: Marknaden med störst potential
Söderberg och Partners har kommit med en ny strategirapport där rådgivarkoncernen skriver att de ser den bredare makroekonomiska bilden som fortsatt relativt positiv. De noterar dock en viss avmattning i USA och konstaterar att tillväxtskillnaderna minskar när USA och Kina bromsar in medan euroområdet växlar upp.
Föredrar nordiska aktier
Koncernen anser inte att det är läge att öka den globala aktieexponeringen för tillfället då det råder en del osäkerhet på marknaden som till exempel geopolitiska risker och oklarheter kring den amerikanska konjunkturen.
Istället ser Söderberg och Partners möjligheter bland nordiska aktier.
“Stockholmsbörsen har en bit kvar till tidigare toppnivåer. Samtidigt ser vi Sverige som den ekonomi med störst potential för återhämtning. Det beror på att Sverige var ett av de länder som drabbades hårdast av utbudsstörningar och högre räntor", skriver de.
Rådgivarkoncernen väljer att övervikta i nordiska aktier med anledning av konjunkturutsikter, framtida räntesänkningar, attraktiva värderingar och även utländskt kapital som vänder tillbaka.
Avgör börsens humör
Söderberg och Partners diskuterar även läget i USA och pekar på att de räknar med att Federal Reserve inleder sin räntesänkningscykel i september. Under hösten spår de sänkningar vid varje möte med 0,25 procentenheter.
“Marknaden väntar sig nu snabba och aggressiva räntesänkningar och vi bedömer därför att förväntningarna på Feds räntesänkningar knappast kommer att öka ytterligare om inte en recession blir huvudscenario. Även om vi bedömer att USA undviker en recession kan vi inte utesluta att marknaden, åtminstone periodvis, kommer att prissätta ökade risker för ett mer negativt scenario”, skriver de.
Söderberg och Partners påpekar vidare att anledningen till att Fed sänker räntan kommer vara det som avgör hur marknaden reagerar och så länge det beror på en lägre inflation kommer börsen reagera positivt.
LÄS MER: SEB: Aktierna som kan gynnas av räntesänkningarna
LÄS MER: Aktiechefen: Det blir en skakig börshöst - då ska du slå till